AHENK VE CENNET

AHENK VE CENNET

0

Nedime Dicle

Adı harp ve devrimle anılan ülke Vietnam… Ve onun kuzeydeki başkenti Hanoi… Dünyada son yüzyıllarda destan yazmış kentlerden bir tanesi. Vietnam’ı Avrupa’nın ikiye bölmesi, Kuzey Vietnam’a harp açması ve sonrasında Amerika’nın harpa katılımı bütün dünyayı sarstı ve ’68 Kuşağı’nı doğurdu. Paris’te başlayan öğrenci hareketi kısa sürede bütün Avrupa’ya, sonrasında California’ya yayıldı. Vietnam, bir simgeye dönüştü: İşgalci kapitalist güçlere karşı bir halk direnişinin hikayesi, komünizmin kapitalizme karşı zaferi, ikiye bölünme ve tekrar birleşmenin tarihi…

O günden bugüne, bu harp ve devrim hikayesi pek çok filme mevzu olmaya devam ediyor: Good Morning Vietnam, Apocalypse Now, Platoon, Born on the Fourth of July, Full Metal Jacket, The Deer Hunter, Forest Gump ve The Quiet American bu unutulmaz filmlerden bazılarıdır.

Savaş ve bölünmüşlük süresince Hanoi, Kuzey Vietnam’ın başkentiydi, bugünse bütün ülkenin başkenti. . Bugün ise harpın yaralarını sarmış, geçmişin üzerine bir çizgi çekmiş, geleceğe ve gelişime amaçlanmış bir halkın kenti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

google-site-verification=THwipJbEBR9Bwe16NZcTXKKwKaqOUC6u6MKL5gWu-gE