Burmalılar Hikayesi

Buda Heykelinin İlginç Hikayesi

0

Asırlardır vakit gelen savaşlar ardından kuzeyden ve batıdan gelen Burma saldırıları resmen birer tarih tekerrürüydü Siamlılar amacıyla. Acımasız Burma ordusu şayet Siam’ın tarihi başkenti Ayutthaya’ya ulaşırsa büyük zararlar sunar ve fena durumda yağmalardı.

Burmalılar’ın 1767’deki kuşatması Siamlılar amacıyla en ağırlarından biri olarak tarihe geçmişti. Zira Siam kaynaklarında Ayutthaya’nın, yağma ve talandan sonra yedi gün yedi gece alevler amacıylade kaldığı yazmaktadır. Taşınabilir durumdaki kıymetli eşyalar oldukça yağmadan kurtarılmaya çalışılmış, taşınamayacak boyutta olanlar ise Burmalılar’ın ilgisini çekmemesi amacıyla alçıyla kaplanarak kamufle edilmeye çalışılmıştı. Başkentin bu tür bir felakete uğraması devresinin kralı Taksin’i yeni başkent arayışına itti. Bugün Bangkok’un semtlerinden biri olan Thonburi de süratli bir şekilde Taksin’in emriyle bu amaçla kuruldu. Ayutthaya’dan kurtarılabilen mübarek eşyalar, tapınaklardan kaçırılabilen heykeller de akabinde Thonburi’ye taşındı.

Rama, ilk iş olarak başkent Thonburi’yi genişletmeye karar verdi. Sonuç olarak bugünün Bangkok’unun da esasları atılmış oldu. Bu dönemde oluşturulan tapınaklara Ayutthaya’dan getirilen Buda heykelleri yerleştiriliyordu. Genellikle de 19. yüzseneın ilk %50 sinde kral III. Rama devresininde yaptırılan Chotanaram Tapınağı’na yerleştirilen alçı heykel, kısa vakit amacıylade bir çok Budisti cezbetmeyi başarmıştı. Zira alçı heykel sıradan bir heykel değildi. Yaklaşık 3 metre yüksekliği ve 5 buçuk ton ağırlığıyla devasa bir heykeldi.

25 Mayıs 1955’te son hazırlıklar tamamlanmış, sıra heykelin taşınmasına gelmişti. Eski yerinden alınan heykel bir hayli ağırdı. Taşınma sırasında halatların kopmasıyla yere düşen heykel zarar görmüştü. İşçiler can havliyle kaçmış, ancak heykeli kaldırmak amacıyla döndüklerinde büyük bir sürprizle karşılaşmışlardı. Heykelin bir bölümü kırılmış ve kırılan alçıların altından muazzam bir şey çıkmıştı: Altın. Şaşkın işçiler merakla alçı parçaları sökmeye koyuldular. Temizliğin sonucunda alçı kabuğun altından göz kamaştırıcı yeni bir Buda heykeli çıkmış, sıradan bir alçı heykel soluk kesici bir altın heykele dönüşmüştü…

Golden Buddha

Yaklaşık 200 sene vakitsince alçı kalıp amacıylade bunalan heykel, 2010’dan beri Bangkok’un Çin Mahallesi’ndeki Traimit Tapınağı’nda sergilenmekte. 18 karat altından oluşturulan Altın Buda oturur pozisyonda tasvir edilmiş. Tayland’da bir çok örneği olan Maravijaya duruşunda, artık Buda’nın bağdaş kurmuş durumda otururken bir elinin dizinde başka elinin ise açık olarak kucağında yer aldığı şekilde yapılmış. Bu tasvir Budist kültüründe aynı vakitte Buda’nın aydınlanmasını simgelemektedir. Spiritüel enerjiyi de temsil eden, heykelin yumurta formundaki baş alanı 13. – 15. yüzsenelar arasında hüküm sürmüş Sukhothai Hanedanlığı devresininde yapıldığı fikrini güçlendiriyor.

Günümüzde hem Tayland’ın hem de Güneydoğu Asya’nın en çarpıcı Buda heykellerinden biri kabul edilen Altın Buda, olduğu Traimit Tapınağı’nı da Bangkok’un en tanınmış ziyaret noktalarından biri kılıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

google-site-verification=THwipJbEBR9Bwe16NZcTXKKwKaqOUC6u6MKL5gWu-gE