HİNDİSTANIN BAHARAT

HİNDİSTANIN BAHARAT

0

Hindistan mutfağı, bölümden bölgeye farklılık gösterir. Hem de dini yapılanmaya göre birtakım bölgeler vejetaryen ağırlıklıdır. Fakat Hindistan’da çevresel olarak yemekler değişse de, bol baharat tüketimi her bölümde kendini gösterir.

Ağırlıklı olarak Güneydoğu Asya ülkelerinde yetişen baharat (Şri Lanka tarçının, Endonezya karabiberin memleketidir), refrijerasyonun olmadığı dönemlerde yiyecekleri koruma hedefiyle Batı ülkelerine geldi ve tanındı. Hollanda, Portekiz gibi kolonici ülkeler, bu ticaretten büyük kâr elde etti. Baharat Yolu üzerindeki bu ülke, ortaçağın altın kadar kıymetli ürünlerini zAhmetsiz ve ucuz elde ediyordu. Ve baharat, yalnızca yiyecekleri güvenliğini sağlamak amacıyla değil, yemeği çeşnilendirme öğeyi olarak da Hint mutfağının ana özelliği durumuna geldi. Bugün hangi ünlü Hintli şefin yemek menüsünü okusanız, yemeğin pişirilme tanımıyle aynı uzunlukta bir baharat karıştırma (masala hazırlanışı) ve yemeğe katılma tanımı de bulunur.

Bu baharatların arasında acı biber tüketimi da gene Hint mutfağının süregelen özelliğidir. Acı biber, içerisinde bulundurduğu varlıklı C vitamini, kalsiyum ve potasyum ile vücuttaki endorfin salgısını artırıp ağrıları yatıştırması, midede mikropları öldürüp ülser gibi hastalıkları önlemesi, kanserli hücreleri öldürmesi, sindirimi hızlandırması, grip mikrobunu önlemesi, lif yönünden varlıklı olması gibi sayısız yarara sahiptir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

google-site-verification=THwipJbEBR9Bwe16NZcTXKKwKaqOUC6u6MKL5gWu-gE