HİNDİSTANIN VEJETARYEN MUTFAĞI

HİNDİSTANIN VEJETARYEN MUTFAĞI

0

VEJETARYEN MUTFAK

MÖ 6. yüzseneda aristokrasi arasında birtakım isyankâr prensler, düzene karşı çıkmış ve orman keşişleri arasında karışmıştır. Bunlardan birtakımları kendilerine bir guru (öğretmen) bulmuş, kimi de kendi felsefesini oluşturma yoluna gitmiştir. Bunlara ‘orman feylesofları’ diyoruz. O dönemde baskıcı kast sistemi ile en üst 2 kastın (din adamları ve krallar, yöneticiler, komutanlar) birbirlerini destekleyerek alt 2 kastı (zanaatkârlar, tüccarlar ve hizmetkârlar) ezmesi, tapınaklara aristokratların bağışladığı binlerce hayvanın kurban edilmesi birtakım genç prenslerde reaksiyon oluşturmuştur. Babalarının konumunu alıp ülkelerini yönetmek yerine, nirvana’ya (edebi kurtuluş) giden yol amacıyla yeni metotlar aramışlardır.

Bunlar dünyanın ilk hümanistleridir. Eşitsizliğe ve hayvan katliamına karşı durmuşlar, et yemeyerek vejetaryen olmuşlardır. Buda ve MahAvira’nın meydana çıkışı işte bu vakitte oldu. Bu iki gurunun öğretisi bugün Budizm ve Caynacılık isimli dinlerle sürdürülmektedir. Bu hümanizm zihniyeti ve et yememek, 2500 sene evvel et çoğunluklu Hint mutfağını dönüştürdü ve vakit içerisinde varlıklı Hint vejetaryen mutfağını yarattı.

 

KUZEY HİNDİSTAN MUTFAĞI

Hindistan pek çok bölgeye ve çevresel mutfağa sahiptir. Fakat en mühim fark Güney ve Kuzey mutfağı arasındadır. Kuzey Hindistan’da yemek bir şölendir, hayatın anlamıdır, yaşamın en mühim amacıdır ve de yemek gerçekleştirmek da yemek yemek de aceleye getirilmez.

Her ailede saklı bulgular jenerasyondan nesle aktarılır. Kız evlendiğinde mutfak verisini kayınvalideden alır. Yemeğin içeriklerinin yanı sıra, hangi mevsimde ne yenir, malzemeler nasıl seçilir, her yemek amacıyla hangi masala (baharatların karışımı) hazırlanır ve hangi yemek amacıyla hangi ekmek yapılır, bir bir aktarılır. Yemek gerçekleştirmek bilgelik ister. Çoğu bayan eşinin yiyeceği öğle yemeğini taze hazırlar ve sefer taslarında yemek taşıyıcıları ile kocasının işyerine gönderir.

Hindistan’da sokaklar da eşi benzeri olmayan lezzet seçenekleri sunar. Her köşe başında oluşturduğu lezzetin ustası bir tezgâh bulunur. Bunların gerçekleştirdikleri yemek, meşrubat ya da atıştırmalık öyle lezzetlidir ki, her mahalle kendi sokak satıcılarının tutkunudur.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

google-site-verification=THwipJbEBR9Bwe16NZcTXKKwKaqOUC6u6MKL5gWu-gE